63YXG82MEFC8X16
Part number:
63YXG82MEFC8X16
describe:
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL
BUY NOW add to cart
inventory 1600
price
1000
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    4000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.689" (17.50mm)
  • Capacitance
    82 µF
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Impedance
    450 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    150 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    300 mA @ 100 kHz