63ZLH1200MEFC16X31.5
Part number:
63ZLH1200MEFC16X31.5
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 26147
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.319" (33.50mm)
  • Capacitance
    1200 µF
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Impedance
    24 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.794 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.99 A @ 100 kHz