63ZLH330M10X23
Part number:
63ZLH330M10X23
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.984" (25.00mm)
  • Capacitance
    330 µF
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Impedance
    69 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    775.5 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.41 A @ 100 kHz