63ZLH820MEFC12.5X40
Part number:
63ZLH820MEFC12.5X40
describe:
CAP ALUM 820UF 20% 63V RADIAL
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 2020
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.654" (42.00mm)
  • Capacitance
    820 µF
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Impedance
    27 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.764 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.94 A @ 100 kHz