6.3ZLJ220M5X11
Part number:
6.3ZLJ220M5X11
describe:
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
package:
Bulk
BUY NOW add to cart
inventory 3484
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.197" Dia (5.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.079" (2.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    6000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Capacitance
    220 µF
  • Voltage - Rated
    6.3 V
  • Impedance
    400 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    172.5 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    345 mA @ 100 kHz