6.3ZLJ2700M10X20
Part number:
6.3ZLJ2700M10X20
describe:
CAP ALUM 2700UF 20% 6.3V RADIAL
package:
Bulk
BUY NOW add to cart
inventory 1849
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    2700 µF
  • Voltage - Rated
    6.3 V
  • Impedance
    28 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.372 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.96 A @ 100 kHz