63ZLJ270M10X20
Part number:
63ZLJ270M10X20
describe:
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 14805
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    270 µF
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Impedance
    56 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    785 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.57 A @ 100 kHz