6.3ZLJ820M8X11.5
Part number:
6.3ZLJ820M8X11.5
describe:
CAP ALUM 820UF 20% 6.3V RADIAL
package:
Bulk
BUY NOW add to cart
inventory 6936
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    8000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.512" (13.00mm)
  • Capacitance
    820 µF
  • Voltage - Rated
    6.3 V
  • Impedance
    75 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    567 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    945 mA @ 100 kHz