80MXG3300MEFCSN30X30
Part number:
80MXG3300MEFCSN30X30
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1708
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Size / Dimension
    1.181" Dia (30.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    3000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.260" (32.00mm)
  • Capacitance
    3300 µF
  • Voltage - Rated
    80 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.64 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.036 A @ 10 kHz