ALC10A331CF450
Part number:
ALC10A331CF450
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Size / Dimension
    1.181" Dia (30.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    373mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    13000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    2.047" (52.00mm)
  • Capacitance
    330 µF
  • Voltage - Rated
    450 V
  • Impedance
    253 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.91 A @ 100 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.54 A @ 10 kHz