ALS30A103NT400
Part number:
ALS30A103NT400
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1648
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Size / Dimension
    3.032" Dia (77.00mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    1.252" (31.80mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    19mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    20000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    8.740" (222.00mm)
  • Capacitance
    10000 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Impedance
    14 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    31.5 A @ 100 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    42 A @ 10 kHz