ALS30A152KF400
Part number:
ALS30A152KF400
describe:
CAP ALUM 1500UF 20% 400V SCREW
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1675
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    2.008" Dia (51.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.874" (22.20mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    92mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    18000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    4.213" (107.00mm)
  • Capacitance
    1500 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Impedance
    65 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    7.8 A @ 100 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    13.1 A @ 10 kHz