ALS30A152KF450
Part number:
ALS30A152KF450
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1684
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Size / Dimension
    2.008" Dia (51.00mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.874" (22.20mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    93mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    18000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    4.213" (107.00mm)
  • Capacitance
    1500 µF
  • Voltage - Rated
    450 V
  • Impedance
    65 mOhms