ALS30A332NP500
Part number:
ALS30A332NP500
describe:
CAP ALUM 3300UF 20% 500V SCREW
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1646
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    3.032" Dia (77.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    1.252" (31.80mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    54mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    20000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    5.827" (148.00mm)
  • Capacitance
    3300 µF
  • Voltage - Rated
    500 V
  • Impedance
    39 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    15.3 A @ 100 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    22.6 A @ 10 kHz