ALS30A471DA200
Part number:
ALS30A471DA200
describe:
CAP ALUM 470UF 20% 200V SCREW
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1687
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.417" Dia (36.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.504" (12.80mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    286mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    11000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    2.126" (54.00mm)
  • Capacitance
    470 µF
  • Voltage - Rated
    200 V
  • Impedance
    227 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.6 A @ 100 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.3 A @ 10 kHz