ALS40A104KF025
Part number:
ALS40A104KF025
describe:
CAP ALUM 100000UF 20% 25V SCREW
BUY NOW add to cart
inventory 1600
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    2.008" Dia (51.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.874" (22.20mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    7000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    4.213" (107.00mm)
  • Capacitance
    100000 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Impedance
    8 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    16.4 A @ 100 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    16.7 A @ 10 kHz