ALS40A333MF063
Part number:
ALS40A333MF063
describe:
CAP ALUM 33000UF 20% 63V SCREW
BUY NOW add to cart
inventory 1625
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    2.598" Dia (66.00mm)
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    1.122" (28.50mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    8000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    4.213" (107.00mm)
  • Capacitance
    33000 µF
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Impedance
    7 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    21.3 A @ 100 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    22.2 A @ 10 kHz