ALS40A472DB063
Part number:
ALS40A472DB063
describe:
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SCREW
BUY NOW add to cart
inventory 1800
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.417" Dia (36.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.504" (12.80mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    27mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    6000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    2.520" (64.00mm)
  • Capacitance
    4700 µF
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Impedance
    22 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.7 A @ 100 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.5 A @ 10 kHz