ALS41A102KF400
Part number:
ALS41A102KF400
describe:
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SCREW
BUY NOW add to cart
inventory 1663
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    2.008" Dia (51.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.874" (22.20mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    124mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    7000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    4.213" (107.00mm)
  • Capacitance
    1000 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Impedance
    81 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.6 A @ 100 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    12.3 A @ 10 kHz