ALS41A154NP040
Part number:
ALS41A154NP040
describe:
CAP ALUM 150000UF 20% 40V SCREW
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1628
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    3.032" Dia (77.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    1.252" (31.80mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    5mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    9000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    5.827" (148.00mm)
  • Capacitance
    150000 µF
  • Voltage - Rated
    40 V
  • Impedance
    5 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    31.3 A @ 100 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    31.6 A @ 10 kHz