APT40GR120B2D30
Part number:
APT40GR120B2D30
describe:
IGBT NPT 1200V 88A TO247-3
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1660
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Input Type
    Standard
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.2V @ 15V, 40A
  • Supplier Device Package
    TO-247-3
  • IGBT Type
    NPT
  • Td (on/off) @ 25°C
    22ns/163ns
  • Switching Energy
    1.38mJ (on), 906µJ (off)
  • Test Condition
    600V, 40A, 4.3Ohm, 15V
  • Gate Charge
    210 nC
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    88 A
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200 V
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    160 A
  • Power - Max
    500 W