B41002A4476M
Part number:
B41002A4476M
describe:
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.248" Dia (6.30mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.098" (2.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    1000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.315" (8.00mm)
  • Capacitance
    47 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    68 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    81.6 mA @ 10 kHz