B41002A5686M
Part number:
B41002A5686M
describe:
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    1000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.335" (8.50mm)
  • Capacitance
    68 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    100 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    170 mA @ 10 kHz