B41022A6106M
Part number:
B41022A6106M
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.248" Dia (6.30mm)
  • Lead Spacing
    0.098" (2.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    1000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.315" (8.00mm)
  • Capacitance
    10 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    44 mA @ 120 Hz