B41041A2227M
Part number:
B41041A2227M
describe:
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.248" Dia (6.30mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.098" (2.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Capacitance
    220 µF
  • Voltage - Rated
    6.3 V
  • Impedance
    870 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    144 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    180 mA @ 100 kHz