B41041A2338M
Part number:
B41041A2338M
describe:
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.846" (21.50mm)
  • Capacitance
    3300 µF
  • Voltage - Rated
    6.3 V
  • Impedance
    90 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    945 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.05 A @ 100 kHz