B41041A4107M
Part number:
B41041A4107M
describe:
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.248" Dia (6.30mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.098" (2.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Capacitance
    100 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Impedance
    580 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    154 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    220 mA @ 100 kHz