B41041A4227M
Part number:
B41041A4227M
describe:
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.512" (13.00mm)
  • Capacitance
    220 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Impedance
    470 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    232 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    290 mA @ 100 kHz