B41041A4337M
Part number:
B41041A4337M
describe:
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.512" (13.00mm)
  • Capacitance
    330 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Impedance
    390 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    252 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    315 mA @ 100 kHz