B41041A6104M
Part number:
B41041A6104M
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.197" Dia (5.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.079" (2.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Capacitance
    0.1 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Impedance
    18 Ohms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    10 mA @ 100 kHz