B41041A6108M
Part number:
B41041A6108M
describe:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    1000 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Impedance
    76 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.196 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.495 A @ 100 kHz