B41041A7108M
Part number:
B41041A7108M
describe:
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    1000 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Impedance
    68 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.04 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.3 A @ 100 kHz