B41041A8157M
Part number:
B41041A8157M
describe:
CAP ALUM 150UF 20% 63V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.689" (17.50mm)
  • Capacitance
    150 µF
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Impedance
    460 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    322 mA @ 120 Hz