B41041A9155M
Part number:
B41041A9155M
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 1.5UF 20% 100V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.197" Dia (5.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.079" (2.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Capacitance
    1.5 µF
  • Voltage - Rated
    100 V
  • Impedance
    10 Ohms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    20 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    50 mA @ 100 kHz