B41041A9474M
Part number:
B41041A9474M
describe:
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.197" Dia (5.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.079" (2.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Capacitance
    0.47 µF
  • Voltage - Rated
    100 V
  • Impedance
    13 Ohms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    12 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    30 mA @ 100 kHz