B41042A2158M
Part number:
B41042A2158M
describe:
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    1500 µF
  • Voltage - Rated
    6.3 V
  • Impedance
    160 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.099 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.221 A @ 100 kHz