B41042A2478M
Part number:
B41042A2478M
describe:
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.476" (37.50mm)
  • Capacitance
    4700 µF
  • Voltage - Rated
    6.3 V
  • Impedance
    61 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.892 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.102 A @ 100 kHz