B41042A5337M
Part number:
B41042A5337M
describe:
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.689" (17.50mm)
  • Capacitance
    330 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Impedance
    230 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    558.6 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    798 mA @ 100 kHz