B41042A6225M
Part number:
B41042A6225M
describe:
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.197" Dia (5.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.079" (2.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Capacitance
    2.2 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Impedance
    4.2 Ohms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    31.35 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    57 mA @ 100 kHz