B41043A3128M
Part number:
B41043A3128M
describe:
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    1200 µF
  • Voltage - Rated
    10 V
  • Impedance
    50 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.008 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.12 A @ 100 kHz