B41043A3337M
Part number:
B41043A3337M
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    3000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.512" (13.00mm)
  • Capacitance
    330 µF
  • Voltage - Rated
    10 V
  • Impedance
    160 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    245 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    350 mA @ 100 kHz