B41043A4338M
Part number:
B41043A4338M
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.654" (42.00mm)
  • Capacitance
    3300 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Impedance
    23 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.944 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.16 A @ 100 kHz