B41043A5187M
Part number:
B41043A5187M
describe:
CAP ALUM 180UF 20% 25V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    3000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.650" (16.50mm)
  • Capacitance
    180 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Impedance
    140 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    273 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    390 mA @ 100 kHz