B41043A5278M
Part number:
B41043A5278M
describe:
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.319" (33.50mm)
  • Capacitance
    2700 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Impedance
    22 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.998 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.22 A @ 100 kHz