B41043A5827M
Part number:
B41043A5827M
describe:
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    820 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Impedance
    41 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    968 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.21 A @ 100 kHz