B41043A6397M
Part number:
B41043A6397M
describe:
CAP ALUM 390UF 20% 50V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    390 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Impedance
    48 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    896 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.12 A @ 100 kHz