B41043A7277M
Part number:
B41043A7277M
describe:
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.846" (21.50mm)
  • Capacitance
    270 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Impedance
    70 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    514.5 mA @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    735 mA @ 100 kHz