B41044A2228M
Part number:
B41044A2228M
describe:
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    2200 µF
  • Voltage - Rated
    6.3 V
  • Impedance
    50 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.4 A @ 100 kHz