B41231A4689M000
Part number:
B41231A4689M000
describe:
CAP ALUM 68000UF 20% 16V SNAP
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 2672
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.378" Dia (35.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    2.047" (52.00mm)
  • Capacitance
    68000 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    8.53 A @ 120 Hz