B41231A5568M000
Part number:
B41231A5568M000
describe:
CAP ALUM 5600UF 20% 25V SNAP
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.866" Dia (22.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    5600 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.65 A @ 120 Hz